Part 1B: You now have an expression (above) that shows the
cost to take care of an adult animal for one day. What math
could you use to determine the cost to take care of an adult
animal for one week? 1 Sentence
1 answer
To determine the cost to take care of an adult animal for one week, you could multiply the cost per day by 7.