12 d = 25 + 8 d
4 d = 25
d = 25/4 = 6 1/4 so if more than 6 days (7 or more)
====================
check
how much for 6 days?
without = 72
with = 25 + 48 = 73, so no pass
how much for 7 days
without = 84
with = 25 + 56 = 81, so yes, for 7 days cheaper with pass
(Part 1) A local parking garage cost $12.00 a day, but if purchase a pass that costs $25.00 a month, the rate drops to $8 dollars a day.
After how many days would it be more cost effective to buy the pass?
You are saving $4 dollars a day buying the pass. The pass costs $25.00, so after 6 days you would save $4 x 6 = $24 dollars off the no pass rate and after 7 days you would save $4 x 7 = $28 off of the no pass rate. So, if you parked in the garage at least 7 days a month, you would benefit from purchasing the pass.
Write a formula that could be used to compare the cost with or without the pass.
*This problem is extremely hard for me to understand. Can you please break down so I can understand easily and especially if the wording is different. Thank you so much!*
2 answers
At first I did not understand. Seeing it visual shed some light on the problem.
Thanks for sharing!
Thanks for sharing!