$3.84 for 64 ounces ----- $0.06 per ounce
$1.60 for 16 ounces ----- $0.10 per ounce
$0.96 for 8 ounces ----- $0.12 per ounce
$2.56 for 32 ounces ----- $0.08 per ounce
Pair the rate with its unit rate.
$2.56 for 32 ounces $0.12 per ounce
$0.96 for 8 oz $0.10 per ounce
$3.84 for 64 ounces $0.08 per ounce
$1.60 for 16 ounces $0.06 per ounce
3 answers
You need to divide.
to clarify, the unit rate in $/oz is cost/weight