Our bodies can use glucose, C6H12O6 (s) (MM = 180.2 g/mol ) , as a fuel. The heat of combustion
of glucose in 2.820 x 103 kJ/mol. The human body has a specific heat of 4.18 J·˚C−1·g−1
Howmany grams of glucose would an 80.0 kg person need to consume to raise the body temperature
from 36.0 to 39.0 ºC? Assume that all energy goes to warm the body.
1 answer
Let assume mass of glucose consumed as Mg converting to moles give:M/180.2moles.so the heat energy released by oxidation of this amount of glucose is:M/180.2*2.82*10^6JThis heat cause the temp rise of 3celsius. 15649.2M=80*4180*3 M=64.1Kg