ony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz.

bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?
Responses

$0.05
$0.05 - correct

$5.00
$5.00 - no response given

$1.00
$1.00 - no response given

$0.50

1 answer

$0.50