One week, Gabriel bought 2 bags of beans and 3 bags of rice. The next week, he bought 4 bags of beans and 1 bag of rice. Let%C2%A0b%C2%A0represent the cost of each bag of beans and%C2%A0r%C2%A0represent the cost of each bag of rice. Simplify the expression for the total cost, shown below. (2b+3r)+(4b+r) (1 point) Responses 2b+r 2 b plus r 5b+5r 5 b plus 5 r 6b+2r 6 b plus 2 r 6b+4r

1 answer

To simplify the expression for the total cost, we start with:

\[ (2b + 3r) + (4b + r) \]

Now, we combine the like terms:

  1. Combine the terms with \( b \):

    • \( 2b + 4b = 6b \)
  2. Combine the terms with \( r \):

    • \( 3r + r = 4r \)

Putting it all together, we have:

\[ 6b + 4r \]

Thus, the simplified expression for the total cost is:

\[ \boxed{6b + 4r} \]