One- & Two-Step Equations Unit Test

10 of 1510 of 15 Items

Question
The store is having a sale on plants, and they are marked down to $3.50 each. Olivia has a budget of $52. The flat rate delivery fee is $6.50. How many plants can Olivia purchase at the sale price?(1 point)
plants

1 answer

Olivia can purchase 12 plants at the sale price of $3.50 each.

Explanation:
First, we need to subtract the delivery fee from Olivia's budget:
$52 - $6.50 = $45.50

Next, we need to divide Olivia's remaining budget by the cost of each plant to find out how many plants she can purchase:
$45.50 / $3.50 = 12 plants

Therefore, Olivia can purchase 12 plants at the sale price.
Similar Questions
  1. Analyze Informational Text Unit Test10 of 1510 of 15 Items Question Use the information from the two sources to answer the
    1. answers icon 1 answer
  2. Federal Government Unit Test14 of 3014 of 30 Items Question Use the table to answer the question. Step Activity Step 1 Agency
    1. answers icon 1 answer
  3. Scatter Plots & Data Analysis Unit Test10 of 1510 of 15 Items Question Use the image to answer the question. A scatterplot on a
    1. answers icon 1 answer
  4. Triangles Unit Test10 of 1510 of 15 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a square with
    1. answers icon 1 answer
more similar questions