One side of a kite is 4 cm less than four times the length of another side. The perimeter of the kite is 59 cm. Find the lengths of the sides of the kite.

1 answer

A kite is a quadrilateral whose diagonals intersect at 90°.
One of the diagonals is an axis of symmetry that divides the figure into two congruent triangles.
So if "One side of a kite is 4 cm less than four times the length of another side (x). ", we have
(4x-4) + x = 59/2
5x = 33.5
x=6.7 cm
The other side = 4x-4=22.8 cm