One group of students have 12 red pencils and 36 green pencils. Another group of students has 30 red pencils and 90 green blocks. Which proportion correctly describes the relative amounts of each color?

*
12/36

12/36 = 90/30
12/36 = 30/90
In a model for Ms. Fowler’s science class, the distance from the sun to Earth is 7 inches and the distance from the sun to Neptune is 12 inches. If the actual distance from the sun to Earth is 91.549 million miles and the actual distance from the sun to Neptune is 2,780.5 million miles, are the model's distances proportional to the actual dimensions of the solar
*
Ms. Jay read 810 pages in 9 hours yesterday. How many pages did she read per hour? DO NOT LABEL
*
In South Georgia, Ms. Smith’s orange farm workers pick 225 bushels of oranges in 15 hours. How many bushels of oranges would they pick in 5 hours? Do not label answer.

*
To clean a room, Clearly the Best Cleaning company charges $45 per room. Dusty's Dandy Cleaning Company charges $264 to paint a 6 room house. List the cost per room of the least expensive company. DO NOT LABEL.

*
Clearly the Best Cleaning Company
Dusty's Dandy Cleaning Company
They are the same.
Mrs. Darnell is driving to Florida to visit family. If her truck can drive 437 miles on 23 gallons of gas, how many gallons of gas would she need if the total trip was 836 miles? DO NOT LABEL.
*
What is the shortest length?
*
One Kilometer
One Meter
One Yard
One Inch
Which measurement is used in the metric system?
*
Yard
Kilometer
inch
Farenheit
About how many kilograms are in 55 pounds? DO NOT label.

About 2.2 pounds = 1 kilogram

*
How many liters are in 32,000 milliliters? There are 1,000 milliliters in one liter.

*
4,200 liters
3,200,000 liters
32 liters
3.2 liters
About how many feet are in 10 meters?

3.28 feet in 1 meter

*
32.8 feet
3 feet
328 feet
.929 feet
Convert 20 gallons per hour to liters per minute. There are about 3.78 liters per gallon and 60 minutes in 1 hour.

*
1.26 liters per minute
75.6 liters per minute
1200 liters per minute
You can't convert gallons to liters.
Henry wants to take horseback riding lessons. He can purchase two different horseback riding lesson packages.

Package A is 10 lessons for $130.
Package B is 20 lessons for $250.

If Henry wants the better buy, which package should he choose? What is the difference in price per lesson?
*
Package A is a better price.
Package B is a better Price.
They are equal in price per lesson.

1 answer

Package B is the better buy. The price per lesson for Package A is $13, while the price per lesson for Package B is $12.50. The difference in price per lesson is $0.50.