V = 75000m/h * 1h/3600s = 20.83 m/s.
a. KE = 0.5M*V^2.
b. PE = Mg*h = KE(Part "a").
g = 9.8 m/s^2, h = ?.
on the road with Kate. If she is driving a 2500kg car going 75km/h a)how much kinetic energy will it process. b)She asks "How high would I have to lift the car for the same amount of potential energy"?
converting 75km/h to m/s
1 answer