On sept 14 Jennifer went to bank to borrow 4400 at 10.25% interest Jennifer plans to repay the loan on january 27 assume the loan is on ordinary interest a. what interest will Jennifer owe on january 27?. Interest b. what is the total amount jennifer must repay at maturity? 4400*.1025*.3698630137=166.8082192

4400+166.81=4566.81 I still have the wrong answer where am I going wrong

1 answer

Ordinary interest assumes a business year of 360 days. Exact interest uses
365 days per year.

a. I = Po*r*T = 4400*(0.1025/360)*135 =
$169.125

b. 4400 + 169.125 = $4569.13