a. I = Po*r*t = 5000*(0.09/360)*80 = $100 = Interest.
b. V = Po + I = 5000 + 100 = $5100 =
Maturity value.
c. July 1.
On April 12, Michelle Lizaro borrowed $5,000 from her credit union at 9% for 80 days. The credit union uses the ordinary interest method.
a. What is the amount of interest on the loan?
$
b. What is the maturity value of the loan?
$
c. What is the maturity date of the loan?
Enter the full name of the month. (E.g., March
1 answer