Ollie bought a sports drink for $2.25 and several granola bars that were each $1.50. Ollie paid with a $20 bill and received change. Which inequality can be used to find g, the number of granola bars that Ollie purchased?

1 answer

The total cost of the sports drink and granola bars purchased by Ollie can be calculated by adding the cost of the sports drink to the product of the cost of each granola bar and the number of granola bars purchased.

Therefore, the total cost is given by:
$2.25 + $1.50g

The total cost must be less than or equal to $20 (the amount paid by Ollie with a $20 bill).

So, the inequality is:
$2.25 + $1.50g ≤ $20