To find out the cost per box, we have to divide the total price of all 3 boxes
by the number of boxes, so $42 / 3 boxes = $<<42/3=14>>14 dollars per box. Answer: \boxed{14}.
Olivia filled 6 baskets of strawberries. Later she combined the fruit evenly
into 3 larger boxes. If all 3 boxes sold for $42, how much money did each
box of strawberries cost?
1 answer