find all the unit prices in $/tutu. For example,
12 for $420 is 420/12 = $35 each
now do the others, and when you have them all,
subtract the smallest from the largest.
Number of Tutus Price
12 $420
14 $462
16 $496
18 $522
20 $540
A dance studio is purchasing tutus for an annual performance. The table represents the number of tutus available for different prices. What is the difference between the unit price of the LEAST EXPENSIVE DEAL and the unit price of the MOST EXPENSIVE DEAL?
A) $2
B) $4
C) $6
D) $8
4 answers
Q:A dance studio is purchasing tutus for an annual performance. The table represents the number of tutus available for different prices. What is the difference between the unit price of the LEAST EXPENSIVE DEAL and the unit price of the MOST EXPENSIVE DEAL?
A: D)8
A: D)8
Number of Tutus Price
12 $420
14 $462
16 $496
18 $522
20 $540
A dance studio is purchasing tutus for an annual performance. The table represents the number of tutus available for different prices. What is the difference between the unit price of the LEAST EXPENSIVE DEAL and the unit price of the MOST EXPENSIVE DEAL?
12 $420
14 $462
16 $496
18 $522
20 $540
A dance studio is purchasing tutus for an annual performance. The table represents the number of tutus available for different prices. What is the difference between the unit price of the LEAST EXPENSIVE DEAL and the unit price of the MOST EXPENSIVE DEAL?
30$