Nina shops at two different stores, Fran’s Foods and Diane’s Deli. She compares the prices in the two stores to determine which one has the better buy on the items she needs. Use the table to select the correct answers for Blank A, Blank B, and Blank C.

Item Fran's Foods Diane's Deli Better Buy
Ketchup $3.69 for 14 1/4 ounces $2.29 for 12 1/2 ounces Diane's
Cereal $3.36 for 16 2/3 ounces $5.52 for 24 3/5 ounces Blank A
Applesauce $3.80 for 10 1/5 ounces $0.86 for 4 2/7 ounces Blank B
Soup $1.99 for 16 1/2 ounces $3.99 for 24 3/4 ounces Blank C

BlankA fran
Blank B diane
blank c fran

4 answers

I have Fran Diane Diane but wasn't so sure on the last one.
I will check one of them for you, then you check your answers in the same way

Ketchup $3.69 for 14 1/4 ounces $2.29 for 12 1/2 ounces Diane's

Fran: unit price for Ketchup = $3.69/14.25 ounces = .2589.. cents/oz
Diane: $2.29/12.5 oz = .1832 cents/oz
You picked Dianne, which is CORRECT

So find the unit price for each case, that is, the cost per ounce
the answer for ketchup was given
What's the answer