Nikki's first error was that she should have divided the cost of the carton by the number of eggs to find the price per egg.
To find the unit price, you need to take the total cost of the carton and divide it by the number of eggs in that carton.
For the 12-egg carton: Unit price = $2.39 / 12 = $0.199166... (approximately $0.20 per egg)
For the 18-egg carton: Unit price = $3.39 / 18 = $0.188333... (approximately $0.19 per egg)
Thus, the 18-egg carton has a lower unit price, making it the better buy.