t = 12
w = 8.5 * 5 = 42.5 ounces
a/8 = 3.50
a = 8 * 3.50 = 28 dollars
p = 7.98 * 2 = 15.96 dollars
Ms. Garcia surveyed the students in her class to find out if they own a pet. Two-thirds of the class, or 8 students, own a pet. Complete the equation that models the total number of students, t , in Ms. Garcia’s class.(1 point)
t =
In her science project, Martina is observing how fast kitchen condiments can be dissolved in water. She put 8.5 ounces of water into each of 5 containers. Complete the equation that models the total amount of water, w , Martina used.(1 point)
w/
=
A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost $3.50. Complete and solve the working equation that represents the amount, a, Mike paid for buying 8 yards of ribbon.(1 point)
a/8=
a=
dollars
A store is having its year-end sale. A shirt now costs $7.98, which is half of its original price. Complete and solve the working equation that represents the original price, p, of the shirt.(1 point)
p=7.98
p=
dollars
1 answer