Mrs Sim spent some money on 45 buns. She spent the same amount of money on 20 muffins. Each muffin cost $0.95 more than each bun. How much did she spent altogether?

2 answers

m = b + .95

45b = 20(b+.95)
45b = 20b + 19.00
25b = 19.00
b = .76
m = 1.71

45 buns = 34.20
20 muffins = 34.20
total spent: 68.40
Thanks a lot Steve!