Mrs. Delgado needs to buy 160 begonias for her flowerbed. At the prices shown, how much would she save if she brought them by the flat instead of buying them separately ? A ($160.24) B ($45.50) C ( $170) D ( $46.40)
6 answers
You haven't posted enough information for us to help you.
One plant $1.79
One Flat $30
( 20 plants per flat)
One Flat $30
( 20 plants per flat)
160 at $1.79 each = $286.40
at $30 per 20 in flat = 30(160/20) = $240
take over...
at $30 per 20 in flat = 30(160/20) = $240
take over...
Thanks i understand it NOW
What is the answer A B C D
I CAN'T GET THE ANSWER!