Mr. Spears was purchasing supplies for his math classroom. He had $25 to spend. Mechanical penciled and erasers come in bundles of 10. Each eraser costs $0.50 fill in the missing place in the equation to compute the cost of each mechanical pencil
___(x + 0.50) = 25
1 answer
To calculate the cost of each mechanical pencil, we need more information.