Mr. Spears was purchasing supplies for his math class. he has $25 dollars to spend. mechanical pencils and erasers come in bundles of 10. each eraser costs $0.50. fill in the missing place to complete the equation of how much does each pencil cost

1 answer

Let's start by calculating the total cost of the erasers. Since each eraser costs $0.50 and Mr. Spears wants to buy supplies in bundles of 10, the cost of each bundle of 10 erasers will be:

10 x $0.50 = $5.00

Since Mr. Spears has $25 to spend and he spends $5 on erasers, the remaining amount he can spend on pencils will be:

$25 - $5 = $20

Now, let's determine how many pencils Mr. Spears can buy with $20. Since pencils are sold in bundles of 10, the number of bundles he can buy is:

$20 / $x = 20 / x bundles

The number of individual pencils he can buy will be:

(20 / x) x 10 = 200 / x pencils

So, we can write the equation as:

200 / x = number of pencils

Therefore, the equation of how much each pencil costs is:

$0.20 per pencil (200 / x = 0.20)