Mr. Smith bought 0.75 pound of sliced turkey for $3.45 and 1.5 pounds of sliced ham for $6.60.
How much would Mr. Smith pay for a pound of turkey and a pound of ham?
2 answers
can yall please help me with this
3.45 / 0.75 = 4.60 per pound
6.60/ 1.5 = 4.40 perpound
5+4 = $9
6.60/ 1.5 = 4.40 perpound
5+4 = $9