Mr. Sedares bought 2 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $19

Mrs. Lito bought 2 Hot Dogs and 2 Hamburgers for $14
a.) How much is a Hot Dog? Why?
b.) How much is a hamburger? Why?
Now ... Mr. Lokko bought 6 Hot Dogs and 3 Hamburgers for $45
Mr. Welsh bought 5 Hot Dogs and 6 Hamburgers for $62
c.) How much is a Hot Dog? Why?
d.) How much is a hamburger? Why?
e.) What was the difference between the two problems and how did it change the process?

please help

2 answers

for Sedares/Lito, solve
2d+3h = 19
2d+2h = 14
Subtract the second equation from the first, and it is clear that a hamburger costs $5. Now use that to find that a dog costs $2

Do Lokko/Welsh the same way. It will take a couple of extra steps.

As for the difference, the first problem is very easy because it is clear that the only difference in the purchases was a single burger. For the second problem you have to use substitution or elimination to solve the system of equations.
Thank You!! Life saver