P = 2L + 2W
P = 2(14) + 2(9.5)
P = ?
Mr lopez is putting a fence around his vegetable garden the garden is shaped like a rectangle. the larger sides are 14 feet long.and the shorter sides are 9 1/2 feet long how much fencing should mr lopez buy?
2 answers
Sam plans to put a fence around a circular garden in his lawn. The garden is 10 feet from end to end. If the total cost of a fence is $440, what is the unit price of fence per foot? (Use