If Jones borrowed $j at a rate r, he paid 75.00 in interest. So, we see that
jr = 75
(3j)*r*2 = 3*2*jr = 6*75 = 300
Mr. Jones got a loan for a sum of money, and at the time of repayment he owned $75.00 in interest. Mr. Brown borrowed three times the amount of money Mr. Jones had borrowed at the same rate of interest for twice as long a time. How much interest does Mr. Brown pay?
4 answers
Thanks Steve
for the discrete random variable X, where X is the number of credit cards people own in a bank the probability distribution is given by two function. a. find the value of constant k
6*75 is actually 450