The cost of each jigsaw puzzle is $27 / 6 = $<<27/6=4.5>>4.5.
Each puzzle is discounted by 50¢ so the original cost is $4.5 + 50¢ = $<<4.5+0.5=5>>5. Answer: \boxed{5}.
Molly has 6 grandchildren. She likes to be fair and buy gifts for all of them at the same time. She found jigsaw puzzles, each discounted by 50¢. Find the original cost of each puzzle if she spent a total of $27.
2 answers
Ethan had 7 of his friends over. He ordered cheese pizzas and mozzarella sticks for the 8 of them. In all, there were 64 pieces of food. If each person had 5 slices of pizza, find the number of mozzarella sticks each person ate.