120 + 7 x = 11 x
so
4 x = 120
x = 30
Members at a yoga school pay $7 per class plus a one-time $120 membership fee. Non-members pay $11 per class. How many classes would a member have to take to save money compared to taking classes as a non-member?
I'm struggling with this problem a bit, and so are my friends. I just don't understand this problem because of the way it's worded, as many kids would say. Please help me out so I can understand this better! Thanks :)
8 answers
Members at yoga school pay $10 per class plus a one time $100 membership fee nonmembers pay $50 per class how many classes with a member have to take to save money comparing to taking classes as a non member
Members at a yoga school pay $10 per class plus a one-time $100 membership fee. Non-members pay$15 per class. How many classes would a member have to take to save money compared to taking classes as a non-member? *
questeon?
ljnwlf
blah blah bleh blah
WTF HOW DO YOU ANSWER THAT!?!?!?!? SORRY BUD YOU BETTER LOOK AT SOMEONE ELSE'S ANSWER!
31