Mason wants to buy some pull toys for his dogs. Each toy costs $3. He knows that 1 toy costs $3, 2 toys cost $6, and 3 toys cost $9.

How much will 4 toys cost?



A.
$15


B.
$12


C.
$11


D.
$10

3 answers

each toy costs $3

so, add $3 to $9 to get the cost for 4 toys.
3+9 = ?
its 12
ya It's 12