mg = 485 N.
PE = mgh = 485 * 5.55 = 2692 Joules.
Mary weighs 485 N. She walks down a flight of stairs to a level 5.55 m below her starting point. What is the change in Mary's potential energy? Assume that air resistance is negligible.
1 answer