Mary spent$5.39 on apples. If the cost is $0.98 per pound, how many pounds did Mary buy?

3 answers

5.39 / 0.98 = ?
I still do not understand, this is 6th grade math
/ means divide.

Divide 5.39 by 0.98 to find the number of pounds that Mary bought.