Martin is making a candy that contains 90% milk chocolate and the rest caramels. The candy has 3 pounds of caramels.
Part A: Write an equation using one variable that can be used to find the total number of pounds of milk chocolate and caramels in the candy. Define the variable used in the equation.
Part B: How many pounds of milk chocolate are present in the candy? Show your work.
Is this right?: Total amount of chocolate will be p.
The amount of caramel=3 pounds;
The amount of milk=90%=0.9/0.1*3=27 pounds milk
Therefore the total amount of milk in candy will be:
m=0.9p
The total amount of caramel will be:
c=0.9p
Percentage of Caramel in chocolate is 10%. The amount of milk will therefore be:
0.9/0.1*3=27 pounds
5 answers
Please help me!
Could someone verify my answer please?
27 pounds is right.
The rest isn't right?
Let the total amount of candy be x lbs
So .9x is milk chocolate
and .1x is caramel
but .1x = 3
x = 3/.1 = 30 lbs
So the total amount of candy is 30 lbs, with
90% of 30 or 27 lbs of chocolate, and
10% of 30 or 3 lbs of caramel
The question said to use one variable, I see you used m, p, and c .
So .9x is milk chocolate
and .1x is caramel
but .1x = 3
x = 3/.1 = 30 lbs
So the total amount of candy is 30 lbs, with
90% of 30 or 27 lbs of chocolate, and
10% of 30 or 3 lbs of caramel
The question said to use one variable, I see you used m, p, and c .