Martha is printing brochures for Barton Middle School’s STEM Night. The printing company charges a printing fee plus an additional fee per brochure printed. The table shows the linear relationship between the number of brochures and the total cost of printing, including the printing fee.



Printing

Number of Brochures, x Total Cost, y
40 $600.00
43 $607.50
45 $612.50
52 $630.00
55 $637.50

Which statement is true?
Responses
A The additional fee per brochure is $7.50.The additional fee per brochure is $7.50.
B The printing fee is $2.50.The printing fee is $2.50.
C The additional fee per brochure is $2.50.The additional fee per brochure is $2.50.
D The printing fee is $250

1 answer

To find the additional fee per brochure and the printing fee, we can analyze the data provided in the table:

From the table:

  • For 40 brochures: Total Cost = $600
  • For 43 brochures: Total Cost = $607.50
  • For 45 brochures: Total Cost = $612.50
  • For 52 brochures: Total Cost = $630
  • For 55 brochures: Total Cost = $637.50

Let's first calculate the change in cost when the number of brochures increases:

  1. From 40 to 43 brochures:

    • Cost change = $607.50 - $600 = $7.50
    • Number of brochures change = 43 - 40 = 3
    • Additional fee per brochure = Cost change / Number of brochures change = $7.50 / 3 = $2.50
  2. From 43 to 45 brochures:

    • Cost change = $612.50 - $607.50 = $5.00
    • Number of brochures change = 45 - 43 = 2
    • Additional fee per brochure = Cost change / Number of brochures change = $5.00 / 2 = $2.50
  3. From 45 to 52 brochures:

    • Cost change = $630.00 - $612.50 = $17.50
    • Number of brochures change = 52 - 45 = 7
    • Additional fee per brochure = $17.50 / 7 = $2.50
  4. From 52 to 55 brochures:

    • Cost change = $637.50 - $630.00 = $7.50
    • Number of brochures change = 55 - 52 = 3
    • Additional fee per brochure = $7.50 / 3 = $2.50

From the calculations, the additional fee per brochure is consistently determined to be $2.50.

Next, to find the printing fee, we can use the linear cost model: Let \( y = mx + b\), where \( y \) is the total cost, \( m \) is the additional fee per brochure, \( x \) is the number of brochures, and \( b \) is the printing fee.

Using the first point (40, 600): \[ 600 = 2.50(40) + b \] \[ 600 = 100 + b \] \[ b = 600 - 100 = 500 \]

So the printing fee is $500.

Thus, none of the potential answers correctly state the printing fee, but we can conclude from the analysis:

  • The correct additional fee per brochure is $2.50.
  • The printing fee, derived from the analysis, is $500.

With that, the only true statement from the responses given would be: C The additional fee per brochure is $2.50.