profit = revenue - cost, so
2(x-18) - 0.80x = 48
x = 70
Maria paid 80 cents each for some packages of cards. She sold all but 18 packages for $2 each, making a profit of $48. How many packages of cards did she buy?
How do I set this problem up to solve it?
2 answers
X = number of packages
Maria paid 0.80/pkg so total cost = 0.80X
She sold all but 18 so she sold X-18 packages for 2.00 each so she sold X-18 for 2.00 each. Her income was 2.00(.80-x). Her cost was 0.8X. Her profit was 48.00.
2.00(X-18) - 0.80X = 48.00
Solve for X
Maria paid 0.80/pkg so total cost = 0.80X
She sold all but 18 so she sold X-18 packages for 2.00 each so she sold X-18 for 2.00 each. Her income was 2.00(.80-x). Her cost was 0.8X. Her profit was 48.00.
2.00(X-18) - 0.80X = 48.00
Solve for X