To determine the number of hours, \( h \), that Maria still needs to spend to complete her community service program, we can set up the following equation:
Maria's total required hours for community service is 5 1/2 hours. Last week, she completed 3 3/4 hours. Therefore, the hours she still needs to complete can be represented as:
\[ h = 5 \frac{1}{2} - 3 \frac{3}{4} \]
This can be rearranged to:
\[ h + 3 \frac{3}{4} = 5 \frac{1}{2} \]
So the correct equation that can be used to determine the number of hours \( h \) that Maria still needs to spend is:
h + 3 3/4 = 5 1/2