Make sure to answer Parts A, B, and C using the table.

The information on the table is for two pay-as-you-go cell phone companies.

Cell City
Smart Mobile
2.5 hours for $8


1/2 hour for $1.75

Part A

What is the unit cost, in dollars, for each company?

(Enter values only; do not enter units)

r

SELECTOR TOOL
Select the relevant button to use a function.
(b)

Part B

Show/explain the steps for calculating the unit costs.

Be sure to show work for both Cell City and Smart Mobile.

It is okay to use a calculator to check your work (but still explain the calculations you did).

CELL CITY SMART MOBILE

(c)
Part C

Based on their unit rates, which company offers the best deal?

A
Smart Mobile, because the unit cost is higher.

B
Cell City, because the unit cost is higher.

C
Cell City, because the unit cost is lower.

D
Smart Mobile, because the unit cost is lower.

1 answer

Part A:

Cell City: $3.20 per hour
Smart Mobile: $3.50 per hour

Part B:
To calculate the unit cost for Cell City, divide the total cost ($8) by the total hours (2.5):

Unit Cost for Cell City = $8 / 2.5 hours = $3.20 per hour

To calculate the unit cost for Smart Mobile, divide the total cost ($1.75) by the total hours (0.5):

Unit Cost for Smart Mobile = $1.75 / 0.5 hours = $3.50 per hour

Part C:
Based on their unit rates, Cell City offers the best deal because its unit cost is lower than Smart Mobile's. Thus, the correct answer is C.
Similar Questions
    1. answers icon 11 answers
    1. answers icon 5 answers
  1. Use the table to answer the question.Wave Wavelength (meters) Frequency (hertz) W 5 200 X 3 300 The table shows information
    1. answers icon 11 answers
  2. Use the image to answer the question.The m ∠ 2 = 47° . Use this information and the information on the diagram to answer all
    1. answers icon 4 answers
more similar questions