Maggie makes some fruit punch. She mixes 2 1/2 quarts of grape juice with 1 1/2 quarts of orange juice. One quart of grape juice costs $1 less than one quart of orange juice. She finds that the total cost of making the fruit punch is $12.50. Calculate the cost of each quart of grape juice and each quart of orange juice.

2 answers

cost per quart for orange --- x
cost per quart for grapejuice -- x-1

(5/2)(x-1) + (3/2)x = 12.5
times 2
5(x-1) + 3x = 25

8x = 30
x = 3.75
x-1 = 2.75

orange juice costs $3.75 per quart and grape juice costs $2.75 per quart
I think it's 3 cups idrk