To find the unit cost per candy bar, divide the total cost by the number of candy bars.
$350 / 1000 = $0.35 per candy bar.
So the unit cost per candy bar is $0.35.
Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?(1 point
1 answer