To find the unit cost per candy bar, divide the total cost by the number of candy bars.
The total cost is $350 and the number of candy bars is 1000.
Therefore, the unit cost per candy bar is $350/1000 = $0.35.
So, the correct answer is $0.35.
Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? (1 point)
O $0.30
О S0.35
O S3.50
© $3.00
1 answer