To find the unit cost per candy bar, divide the total cost by the number of candy bars:
$350/1000 bars = $0.35 per candy bar.
Therefore, the unit cost per candy bar is $0.35.
Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
1 answer