Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?(1 point)

Responses

$0.30
$0.30

$0.35
$0.35

$3.50
$3.50

$3.00

1 answer

To find the unit cost per candy bar, divide the total cost by the number of candy bars:

$350 / 1000 = $0.35

Therefore, the unit cost per candy bar is $0.35.