Madeline went to the store to buy some cherries. The price per pound of the cherries is $6.50 per pound and she has a coupon for $1 off the final amount. With the coupon, how much would Madeline have to pay to buy 2 pounds of cherries? Also, write an expression for the cost to buy pp pounds of cherries, assuming at least one pound is purchased.

Final cost of 2 pounds:
Final cost of pp pounds:

1 answer

The final cost of 2 pounds would be 2 pounds * $6.50/pound - $1 = $<<2*6.5-1=12.50>>12.50.

The expression for the cost to buy pp pounds of cherries would be pp * $6.50 - $1.