Macario is making12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $4.25 per pound. How many pounds of almonds and how many pounds of macadamia nuts should Macario use for the mixture to cost $74.75 to make.

1 answer

Your choice... one variable or two?
If you wish to use two variables...
Let x represent the almonds and y the macadamia nuts.
x + y = 12
4.25x + 9y = 74.75
Now if I was you I would re-arrange for x from the first equation and sub it into the second equation and solve for y
x = 12 - y then sub that into 4.25x + 9y = 74.75, that is
4.25(12-y) + 9y = 74.75
once you have y sub it back into one of the original equations and solve for x : )