The 128 ounce bottle has the cheapest cost per ounce.
Cost per ounce for the 64 ounce bottle:
$3.50 / 64 = $0.05469 per ounce
Cost per ounce for the 128 ounce bottle:
$5.75 / 128 = $0.04492 per ounce
Therefore, the 128 ounce bottle has the cheapest cost per ounce.
Lynda is deciding between two sizes of Juice at the local grocery store. The 64 ounce bottle costs $3.50. The 128 ounce bottle costs $5.75. Which bottle has the cheapest cost per ounce?(1 point) Responses The 64 ounce bottle The 64 ounce bottle The 128 ounce bottle The 128 ounce bottle The costs are the same
1 answer