Leanne is getting a puppy. Her parents are building a play area to give the puppy a place to run. The play area will be in the shape of a rectangle with length of 25 feet and a width of 15 feet.

If the total cost of the fence is $1,440, what is the unit price of the fence per foot?

2 answers

P = 2L + 2W
P = 2(25) + 2(15)
P = 50 + 30
P = 80 feet

1440 / 80 = _$______ per foot
2,3