To find the cost for each kilogram, we can divide the total cost by the number of kilograms: $39.50 / 5 kg = $7.90/kg.
The cost for each kilogram is $7.90/kg.
To find the cost of an 8 kilogram bag, we can multiply the cost for each kilogram by the number of kilograms: $7.90/kg * 8 kg = $63.20.
It would cost him $63.20 to buy an 8 kilogram bag of coffee beans.
Last week , it cost Hong $39.50 to buy a 5 kilogram (kg) bag of coffee beans. Each kilogram cost the same. This week, Hong can buy a 8 kilogram bag of coffee beans at the same cost for each kilogram as last week.
Cost for each kilogram: $ ______
How much would it cost him to buy a 8 kilogram bag of coffee beans? $ _____
1 answer