To find the cost for each hour, you need to divide the total cost by the number of hours.
$263.20 / 4 hours = $65.80 per hour
So the cost for each hour is $65.80.
To find the cost of renting a tractor for 6 hours, you need to multiply the cost for each hour by the number of hours.
$65.80 per hour x 6 hours = $394.80
So it would cost Keiko $394.80 to rent a tractor for 6 hours.
Last month, it cost Keiko $263.20 to rent a tractor for 4 hours. Each hour cost the same. This month, Keiko can rent a tractor for 6 hours at the same cost for each hour as last month.
Cost for each hour: $ ______
How much would it cost her to rent a tractor for 6 hours? $ _______
1 answer