Lani buys groceries at the store for $30.25. He spent $5.25 on apples, $3.25 on a box of crackers, and the rest on 3 pounds of lunch meat. How much did the lunch meat cost, in dollars per pound?(1 point)

1 answer

Lani spent $5.25 + $3.25 = $<<5.25+3.25=8.5>>8.5 on apples and crackers.
So, he had $30.25 - $8.5 = $<<30.25-8.5=21.75>>21.75 left for the lunch meat.
Thus, the lunch meat cost $21.75/3 = $<<21.75/3=7.25>>7.25 per pound. Answer: \boxed{7.25}.