Khawla buys candy that costs $4 per kilogram. She will spend less than $44 on candy. What are the possible numbers of kilograms she will buy?

Use p for the number of kilograms Khawla will buy.
Write your answer as an inequality solved for p.

1 answer

4p <= 44
p <= 11