Kendra owns a toy store. She charges $8.00 for two puzzles and a piece of candy. She charges $4.50 for one puzzle and a piece of candy How much does each puzzle cost?

1 answer

Let's call the cost of one puzzle "p" and the cost of one piece of candy "c."

From the first piece of information, we know that:
2p + c = 8

From the second piece of information, we know that:
p + c = 4.5

Now we can use substitution to solve for p:

p + c = 4.5
c = 4.5 - p

2p + c = 8
2p + (4.5 - p) = 8
p + 4.5 = 8
p = 3.5

So each puzzle costs $3.50.